Facebook udostępnia „A Look Back”

Facebook obchodzi swoje 10 urodziny i z tej okazji udostępnił użytkownikom generator wspomnień.
Nazywa się to A Look Back i w skrócie wygląda tak: Facebook wybiera dwadzieścia Twoich „najlepszych” wspomnień i składa z nich minutowy filmik.
Najlepszych, czyli oczywiście najlepszych według Facebooka.
A to już jest ciekawa sprawa.
Bo dla mnie najlepsze wspomnienie to niekoniecznie to, pod którym ktoś kliknął „lubię to”. Czasem najważniejsze rzeczy przechodzą bokiem. Bez wielkiego odzewu. Bez komentarzy. Bez cyferek. Zwykłe zdjęcie, jakiś wpis, głupia sytuacja, którą pamięta się z zupełnie innego powodu niż algorytm.
Ale Facebook wie swoje.
Patrzy na popularność, na reakcje znajomych, na to, co było bardziej widoczne. I z tego układa małą pamiątkę. Trochę wzruszającą, trochę dziwną, trochę taką „patrz, to podobno Twoje życie w pigułce”.
No to się zdecydowałem.
Wygenerowałem taki filmik i muszę przyznać, że ogląda się to z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony fajnie zobaczyć kilka starych zdjęć i wpisów zebranych w jednym miejscu. Człowiek od razu wraca myślami do różnych momentów, nawet jeśli normalnie by o nich nie pamiętał.
Z drugiej strony jest w tym coś lekko niepokojącego.
Bo nagle jakaś strona mówi mi: proszę bardzo, oto Twoje wspomnienia. Wybraliśmy. Ułożyliśmy. Podaliśmy z muzyczką. Możesz się wzruszyć.
No i człowiek się trochę wzrusza, a trochę patrzy podejrzliwie.
Tak czy inaczej - jako ciekawostka działa. Minuta fejsowego życia, przefiltrowana przez lajki, komentarze i ten cały mechanizm, który tylko pokazuje, a jednak trochę wybiera za nas.
Wygląda to tak:
Aby wygenerować swój filmik z najpopularniejszymi postami wystarczy wejść tutaj: https://facebook.com/lookback/
Zobacz też:
Nie podoba mi się - „Lubię to” - bo tam też krążę wokół Facebooka, klikania i tego, czy „lubię” naprawdę coś jeszcze znaczy.
Nowy Rok - Nowy Sezon - pasuje do wspomnień i podsumowań, tylko bardziej po mojemu, bez fejsowego generatora.
Blog to taka dziwna rzecz - bo blog też jest takim magazynem wspomnień, tylko mniej automatycznym i bardziej krzywym.


czemu po wejściu w link pokazuje mi tylko moje zdjęcie i podziękowanie za 10 lat Facebooka ?
OdpowiedzUsuńMasz za mało zdjęć i dlatego nie masz filmiku.
UsuńIle trzeba mieć zdjęć żeby powstał filmik ?
OdpowiedzUsuńnajlepiej około 20 zdjęć, które zostały polubione lub komentowane
UsuńJa mam ponad 80 zdjęć i nie chce się udostępnić film co zrobić?
OdpowiedzUsuńa czy są one komentowane i lubiane przez innych?
UsuńNo ja mam ogrom takich zdjęć i na razie codziennie wchodzę sprawdzając czy dostane filmik. Pozostało czekać.
OdpowiedzUsuń