Kraków Klasycznie: Spacer po Miejscach Pełnych Historii

W końcu zebrałem się, żeby napisać ten wpis! Jesień trochę mnie rozleniwiła, ale nadszedł czas, by opowiedzieć o mojej wyprawie do Krakowa, którą zapowiadałem już miesiąc temu (link do zapowiedzi). Obiecałem, że podzielę się zdjęciami z tamtego wyjazdu, więc oto one!

Naszą wycieczkę po mieście z Dorotą rozpoczęliśmy od cukierni – ale to już opisywałem. Dziś skupiam się na zabytkach, które naprawdę zrobiły na mnie wrażenie.

Kościół św. Piotra i Pawła ⛪️

Kościół ten, położony przy ul. Grodzkiej, to jeden z piękniejszych zabytków barokowych Krakowa. Został zbudowany w latach 1597-1619 z fundacji Zygmunta III Wazy i zaprojektowany przez wybitnych architektów: Józefa Britiusa, Jana Marię Bernardoniego i Jana Trevana. Jego fasada, kopuła oraz dekoracje wnętrza nawiązują do słynnego kościoła Il Gesù w Rzymie, co czyni go wyjątkowym przykładem baroku w Polsce. Przed wejściem uwagę przyciąga ogrodzenie z figurami dwunastu apostołów – teraz niestety to już tylko kopie.

Kościół św. Piotra i Pawła z fasadą w stylu barokowym i figurami dwunastu apostołów na ogrodzeniu.
Barokowy Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Baszty Wawelskie: Senatorska i Sandomierska 🏰

  Kraków ma swoje magiczne miejsca, ale Wawel zawsze będzie wyjątkowy. Baszty Senatorska i Sandomierska na wzgórzu wawelskim tworzą niezwykły zespół obronny. Obie pochodzą z XV wieku i są doskonałymi przykładami tzw. baszt ogniowych. Senatorska, zwana także Lubranką, była kiedyś miejscem zamieszkania "młodego króla", a Sandomierska pamięta czasy, gdy w jej cieniu ścinano mieszczan. Ich potężne mury kryją w sobie wiele historii i tajemnic...

Baszta Sandomierska na Wawelu

Baszta Senatorska na Wawelu, potężna, ceglana wieża z otaczającymi ją budynkami.
Baszta Senatorska – najwyższa baszta Wawelu.

Brama Bernardyńska 🚪

Jedna z bram prowadzących na Wawel – Brama Bernardyńska – to miejsce o bogatej historii. Zbudowana podczas okupacji hitlerowskiej na miejscu starej bramy z mostem zwodzonym, dziś stanowi część malowniczego kompleksu zamkowego. Otoczona przez zieleń, brama wydaje się niemym świadkiem wielu wydarzeń z historii Krakowa.

Brama Bernardyńska i Baszta Sandomierska na Wawelu, widok z zewnątrz na kamienną bramę z roślinnością.
Brama Bernardyńska i Baszta Sandomierska – połączenie historii i natury.

Brama Bernardyńska na Wawelu, otoczona zielenią i ceglanymi murami.
Brama Bernardyńska – wejście na Wawel z historią.


Dawny szpital wojskowy przy Baszcie Sandomierskiej na Wawelu, otoczony zielenią.
Zabytkowy szpital wojskowy na Wawelu


Baszta Sandomierska na Wawelu, widok z dołu na masywną, ceglaną wieżę.
Baszta Sandomierska – krakowski strażnik historii.

Baszta Sandomierska – jedna z trzech istniejących baszt na wzgórzu wawelskim, położona na jego południowo-zachodnim skraju. Wraz z basztą Lubranką (Senatorską) tworzy unikatowy zespół tzw. baszt ogniowych z połowy XV w. Po raz pierwszy wzmiankowana w źródłach jako "nowa wieża" w związku wydarzeniem z 1462 roku, gdy ścięto na wzgórzu obok niej sześciu rajców po zamordowaniu przez mieszczan magnata Jędrzeja Tęczyńskiego. Według tradycji więziono tu szlachtę z Ziemi Sandomierskiej.

Starsza kobieta karmiąca gołębie na brukowanej uliczce przy Wawelu.
Starsza pani karmiąca gołębie przy Wawelu.

Widok z Wawelu na Wisłę, otoczony zielenią z czerwonymi murami zamku po prawej stronie.
Widok z Wawelu na spokojną Wisłę.

Baszta Złodziejska na Wawelu 🏰

Baszta Złodziejska, zwana także Basztą Złoczyńców, to jedna z kilku baszt na Wawelu, która pełniła funkcje obronne. Jej nazwa pochodzi od funkcji, jaką pełniła w dawnych czasach – była miejscem, gdzie trzymano przestępców, złodziei i inne osoby oskarżone o przestępstwa. Jest to jedna z lepiej zachowanych baszt, która wznosi się na wzgórzu, dodając charakterystycznego uroku całemu kompleksowi zamkowemu.

Zdjęcie przedstawia Basztę Złodziejską na Wawelu – ceglaną, obronną wieżę wznoszącą się na wzgórzu wawelskim, otoczoną zielenią i murami zamku.
Baszta Złodziejska – historia w murach.

Zabudowa na Wawelu 🏛️

Wawel to nie tylko zamek i baszty, ale także bogata zabudowa, która od wieków służyła różnym celom. Kamienne mury, pokryte zielenią, przypominają o długiej historii tego miejsca, gdzie królowały dynastie, odbywały się kluczowe wydarzenia, a życie codzienne przeplatało się z wielką historią Polski. Każda cegła i kamień noszą w sobie ślady przeszłości.

Widok na zabudowania Wawelu z murami pokrytymi zielenią i oknami, które nawiązują do historycznej architektury Krakowa.
Zabudowa Wawelska – świadek historii

Wikarówka na Wawelu 🏡

Wikarówka na Wawelu to jeden z budynków związanych z działalnością katedralną. W przeszłości pełniła funkcję mieszkalną dla duchownych, a dziś jest jednym z elementów architektonicznych, które dopełniają kompleks zamkowy. Otoczona ogrodami i innymi budynkami, stanowi uroczy zakątek Wawelu, który często bywa pomijany przez turystów.


Zdjęcie budynku Wikarówki na Wawelu – małego, urokliwego budynku otoczonego ogrodami, używanego niegdyś przez duchownych.
Wikarówka na Wawelu – duchowny zakątek.

Katedra na Wawelu ⛪

Katedra Wawelska, pełna nazw – Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, to serce Wawelu. Miejsce koronacji królów polskich, ich pochówków oraz wielu historycznych wydarzeń. Wewnątrz katedry znajdują się liczne kaplice, grobowce i dzieła sztuki. Jest to miejsce, gdzie sacrum przeplata się z historią, a każda wizyta w jej wnętrzach przypomina o potędze i duchowości dawnej Polski.


Zbliżenie na fasadę Katedry Wawelskiej, ukazujące barokową architekturę z detalami rzeźb i złotą kopułą.
Katedra Wawelska – serce polskiej historii.

Dziedziniec Arkadowy na Zamku Królewskim w Krakowie 🌳

Dziedziniec Arkadowy to centralne miejsce Zamku Królewskiego, które zachwyca swoją renesansową architekturą. Jego arkady, krużganki i piękne proporcje tworzą przestrzeń, w której kiedyś odbywały się królewskie uroczystości i przyjęcia. Jest to miejsce, które swoim urokiem przyciąga zarówno turystów, jak i miłośników architektury.

Widok na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego, z pięknymi renesansowymi arkadami i krużgankami, otoczony przez tłum zwiedzających.
Dziedziniec Arkadowy – królewski plac pełen uroku

Widok na Kraków z Wawelu 🌇

Nie ma nic piękniejszego niż widok na Kraków z wysokości wzgórza wawelskiego. Miasto, ze swoją bogatą historią i architekturą, rozciąga się aż po horyzont, a rzeka Wisła płynąca u jego stóp dodaje całości wyjątkowego charakteru. To miejsce, gdzie można poczuć ducha Krakowa, w pełni docenić jego piękno i różnorodność.

Widok z wnętrza zamku na panoramę Krakowa, z widoczną Wisłą, drzewami i zabudowaniami w tle.
Widok na Kraków z Wawelu – miasto pełne tajemnic.

Wejście na Dziedziniec Arkadowy na Zamku Królewskim w Krakowie 🚪

Wejście na Dziedziniec Arkadowy prowadzi przez malowniczą bramę, która zaprasza do odkrywania tajemnic zamku. Przechodząc przez nią, można poczuć się jak podróżnik w czasie, przemierzając wieki historii i kultury tego miejsca.

Zdjęcie bramy prowadzącej na Dziedziniec Arkadowy z widocznymi kamiennymi schodami i kolumnami.
Wejście na Dziedziniec Arkadowy – brama do przeszłości.

 Dziedziniec Arkadowy na Zamku Królewskim w Krakowie 🌿

Kolejny widok na Dziedziniec Arkadowy, tym razem z perspektywy jego wnętrza, ukazuje piękno renesansowych arkad, kolumn i krużganków. To serce zamku, które tętni życiem zarówno w dzień, jak i wieczorem, kiedy spacerują tu turyści i mieszkańcy Krakowa.

Widok z wnętrza Dziedzińca Arkadowego, pokazujący renesansowe krużganki i kolumnady otaczające plac.
Krużganki Dziedzińca Arkadowego – renesansowe piękno.

Siedziba Dyrekcji Zamku 🏢

Siedziba Dyrekcji Zamku to jeden z budynków, który pełni funkcje administracyjne, ale również historyczne. Jest częścią kompleksu wawelskiego, który nieustannie dba o zachowanie dziedzictwa tego miejsca i jego otoczenia.

Zdjęcie Siedziby Dyrekcji Zamku na Wawelu – prosty budynek z jasnymi ścianami i licznymi oknami.
Siedziba Dyrekcji Zamku – administracyjna ostoja.

Brama z Dziedzińca Arkadowego 🚪

Brama z Dziedzińca Arkadowego to jedno z miejsc, przez które można opuścić tę część zamku i udać się na dalsze zwiedzanie. Przejście przez nią to jak opuszczenie królewskiego świata i powrót do rzeczywistości – zawsze jednak z nowymi wrażeniami i emocjami.

Widok na bramę prowadzącą z Dziedzińca Arkadowego, z wysokim sklepieniem i otaczającymi ją zabytkowymi murami.
Brama z Dziedzińca Arkadowego – przejście między światami.

Brama na Dziedziniec Arkadowy

Zdjęcie przedstawia widok na wejście do Dziedzińca Arkadowego na Zamku Królewskim na Wawelu. Brama prowadzi do jednego z najważniejszych miejsc w zamku – dziedzińca otoczonego renesansowymi krużgankami, które były świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Widok na wejście do Dziedzińca Arkadowego na Wawelu, otoczonego renesansowymi arkadami.
Wejście na renesansowy Dziedziniec Arkadowy

Dzwonnica Katedry na Wawelu

Dzwonnica Katedry Wawelskiej, zwana również Wieżą Zygmuntowską, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Wawelu. W wieży tej znajduje się słynny Dzwon Zygmunt – jeden z najważniejszych symboli Krakowa i Polski, który bije w najważniejszych momentach narodowych.

Zbliżenie na wieżę Zygmuntowską Katedry Wawelskiej, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunt.
Dzwonnica Katedry Wawelskiej – Wieża Zygmuntowska.
Na Wawelu

Zdjęcie przedstawia fragment Wawelu – historycznego kompleksu zamkowego, będącego przez wieki siedzibą polskich królów. Widoczna architektura łączy w sobie elementy gotyckie, renesansowe i barokowe, co odzwierciedla bogatą historię tego miejsca.

Fragment zamku wawelskiego z czerwonymi murami i wieżami, widoczny na tle nieba.
Fragment majestatycznego Wawelu

Zdjęcie przedstawiające fragment zamku wawelskiego, symbolu historii Polski.
Symbol polskiej historii – Wawel.

Kraków, ul. Kanoniczna – Kamienica nr 22 "Borunt"

Kamienica "Borunt" przy ulicy Kanonicznej nr 22 to jeden z wielu zabytkowych budynków tej ulicy. Jest to miejsce o bogatej historii, której ślady widać w jego architekturze – przyniszczonej fasadzie, łukowatych oknach i zabytkowych detalach.

Zabytkowa kamienica przy ul. Kanonicznej nr 22, zniszczona fasada, łukowate okna.
Zabytkowa kamienica 'Borunt' przy ul. Kanonicznej.

Kraków, ul. Kanoniczna – Hotel Copernicus

Kamienica przy ul. Kanonicznej nr 16, obecnie znana jako Hotel Copernicus, to elegancki budynek, który kiedyś pełnił funkcje mieszkalne dla kanoników. Obecnie jest to jeden z najbardziej prestiżowych hoteli w Krakowie, gdzie historia łączy się z luksusem.

: Elegancki budynek Hotelu Copernicus przy ul. Kanonicznej, otoczony innymi zabytkowymi kamienicami.
Hotel Copernicus – luksus z historią przy ul. Kanonicznej.

Kraków, ul. Kanoniczna (w oddali Wawel)

Widok na ulicę Kanoniczną, jedną z najstarszych ulic Krakowa, wiodącą w kierunku Wawelu. Ulica ta była niegdyś domem dla duchownych katedralnych, a dziś zachwyca zabytkowymi kamienicami i spokojną atmosferą.

Widok na ulicę Kanoniczną w Krakowie, prowadzącą w stronę Wawelu.
Ulica Kanoniczna z widokiem na Wawel.

Kraków, ul. Kanoniczna – Kamienica nr 3 i jej portal

Zdjęcie przedstawia kamienicę nr 3 przy ulicy Kanonicznej z charakterystycznym portalem, który stanowi przykład dawnej architektury miejskiej Krakowa. Ulica Kanoniczna jest znana z licznych zabytkowych kamienic, które tworzą niepowtarzalny klimat.

Zbliżenie na kamienicę nr 3 z charakterystycznym portalem przy ul. Kanonicznej w Krakowie.
Kamienica nr 3 – architektoniczny skarb ul. Kanonicznej.

Mały Rynek, Kraków

Mały Rynek to jedno z urokliwych miejsc w Krakowie, położone tuż obok Rynku Głównego. To ciche i spokojne miejsce, które często bywa miejscem lokalnych wydarzeń, jarmarków i koncertów.

Widok na Mały Rynek w Krakowie, otoczony zabytkowymi budynkami.
Urokliwy Mały Rynek w Krakowie.

Zdjęcie urokliwej kawiarenki w Krakowie, z roślinami i stylowymi detalami architektonicznymi.
Przytulna kawiarenka, idealna na chwilę odpoczynku.

Mała, urokliwa kawiarenka w Krakowie z zielenią i drewnianymi elementami wystroju
Przytulna kawiarenka w krakowskiej uliczce.

Zdjęcie przedstawiające wąską uliczkę w centrum Krakowa, otoczoną zabytkowymi kamienicami z cegły.

"Zdjęcie przedstawiające wąską uliczkę w centrum Krakowa, otoczoną zabytkowymi kamienicami z cegły.

Ulica prowadząca do zabytkowego kościoła w Krakowie, otoczona klasyczną architekturą.
Architektoniczny skarb Krakowa

Widok na wewnętrzny dziedziniec zabytkowej kamienicy w Krakowie, z eleganckim sklepieniem i lampą sufitową.



Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska to jedna z najważniejszych i najlepiej zachowanych bram miejskich w Krakowie. Stanowi główną część dawnych murów obronnych miasta i prowadzi do słynnej ulicy Floriańskiej, która wiedzie prosto na Rynek Główny. Jest symbolem Krakowa i miejscem spotkań turystów oraz mieszkańców.

Brama Floriańska – zabytkowa brama miejska w Krakowie, pełna przechodniów na tętniącej życiem ulicy Floriańskiej.
Brama Floriańska – wejście do serca Krakowa.

Podsumowując mój spacer po Krakowie, nie mogę nie zauważyć, jak wiele to miasto ma do zaoferowania każdemu, kto poszukuje śladów historii, inspiracji lub po prostu chce zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w atmosferze dawnej stolicy Polski. Od majestatycznych zabytków, przez urokliwe zakątki i kawiarenki, po wąskie, brukowane uliczki pełne tajemnic – Kraków to miejsce, które zawsze pozostaje w pamięci. Cieszę się, że mogłem podzielić się z Wami moimi wrażeniami z tej podróży i mam nadzieję, że moje zdjęcia oddały choć trochę uroku tego wyjątkowego miasta. Do zobaczenia w kolejnym poście!

Komentarze

Popularne posty