W poszukiwaniu symboli – smok na drzwiach kościoła parafialnego w Kętach
Główne drzwi kościoła parafialnego w Kętach z rzeźbionymi postaciami świętych oraz smoka, nawiązujące do legendy o św. Małgorzacie i jej triumfie nad złem. |
Na górnej części drzwi widzimy wizerunki świętych, które łatwo rozpoznać. Jednak to dolna część rzeźby, przedstawiająca smoka, przyciąga szczególną uwagę. Czy smok na drzwiach katolickiego kościoła nawiązuje do legendy o smoku wawelskim z Krakowa? A może ma to głębsze, religijne znaczenie?
Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego symbolu może być legenda o św. Małgorzacie, jednej z najbardziej czczonych męczennic w chrześcijaństwie. Św. Małgorzata była córką pogańskiego kapłana, która nawróciła się na chrześcijaństwo i złożyła śluby czystości. Gdy odmówiła poślubienia rzymskiego namiestnika Olibriusza, została uwięziona i torturowana. W trakcie swojego uwięzienia, według legendy, objawił się jej diabeł pod postacią smoka, który ją pożarł. Jednak dzięki krzyżowi, który miała przy sobie, Małgorzata zdołała przebić brzuch smoka i wydostać się na wolność, symbolicznie pokonując zło.
Ten właśnie moment triumfu świętej nad diabłem-smokiem mógł zostać uwieczniony na drzwiach kościoła. Smok nie jest tu więc przypadkowym elementem, lecz nawiązaniem do św. Małgorzaty i jej zwycięstwa nad złem. To przypomnienie o sile wiary, która może pokonać nawet najpotężniejsze zagrożenia.
Legenda o św. Małgorzacie jest również ważna w kontekście ochrony przed złem. W ikonografii często przedstawiano ją z krzyżem i smokiem u jej stóp, co symbolizowało jej niezłomną wiarę i duchową moc. Umieszczenie tego symbolu na drzwiach kościoła ma głęboki sens – wchodząc do świątyni, wierni symbolicznie przechodzą przez bramy, które oddzielają ich od zła i grzechu, wkraczając do miejsca chronionego przez świętych.
Z perspektywy lokalnej, smok na drzwiach kościoła parafialnego w Kętach może być także subtelnym nawiązaniem do Krakowa i jego związku z Kętami, ale przede wszystkim jest symbolem religijnym, przypominającym o męczeństwie i zwycięstwie św. Małgorzaty.
Jeśli masz swoje przemyślenia na ten temat, chętnie przeczytam je w komentarzach!
Większość świętych posiada swój atrybut. W tym przypadku owym atrybutem świętej Małgorzaty jest smok.
OdpowiedzUsuńZgodnie z legendą, gdy św. Małgorzata była więziona, ukazał się jej szatan w postaci smoka piekielnego. Św. Małgorzata miała przepędzić go znakiem krzyża. Na obrazach przedstawiana jest jej postać stojąca na smoku i godząca w jego paszczę wydłużonym krzyżem.
Smok jest symbolem szatana. Jak się przyjrzysz to tam jest jeszcze miecz w takim, co prawda niejednoznacznym położeniu, ale tu chodzi o walkę z diabłem. To nie jest jedyna święta, która jest przedstawiana ze smokiem. Inny przykład to św. Jerzy. Smok pojawia się również w Apokalipsie św. Jana. Pozdrawiam:-)
OdpowiedzUsuńDzięki. O takie wytłumaczenie mi chodziło.
OdpowiedzUsuń