wtorek, 4 maja 2004

Bielsko - Čadca - Ceski Tesin - Bielsko


Bielsko Biała Główna można pojechać do wielu blisko położonych miejscowości po drugiej stronie granicy.
Razem z Patulkiem ułożyliśmy sobie całodniowy schemat podróży… tak aby być na Słowacji i w Czachach na raz i wrócić bez przeszkód.

Więc tak… wyjechaliśmy z Bielska przez Żywiec Zwardoń do Słowackiej miejscowości Čadca. Podróż malowniczymi górami trwała zaledwie dwie godziny. Miasto jest dość ładne – położone w dolinie Beskidów… jeden mankament – bardzo chaotyczne. Nawet z Planem miasta w ręku jest trudno cokolwiek określić… jest gorzej niż w „czeskim filmie”… nie wiem czy ktoś z was wie… ale powiedzenie „jak w słowackim filmie” udało mi się użyć po raz pierwszy właśnie w Čadce. Nazwy ulic… no cóż jeśli komuś uda się znaleźć tabliczkę z nazwą ulicy to powinien sobie pogratulować… jeśli szukamy numeru budynku to życzę szczęścia. Na budynkach i to jeszcze nie na wszystkich, są tabliczki z numerem lub numerami, ale za to jakimi… Zdarza się, że na jednym budynku jest jedna, dwie lub trzy tabliczki z numerem domu, np.: z numerem 8, z numerem 56 i numerem 2854… dylemat… którego się trzymać. Sprawa jest łatwa jeśli numery ulicy są malejące lub rosnące… ale nie… tam wszystko jest jak w „Słowackim filmie” otóż wyobraźcie sobie, że idziecie w górę ulicy i na początku widzicie trzy tabliczki (albo dwie… co gorsza nieraz jest tylko jedna) o numerach: 7, 56, 1435. następny budynek to numer 3, 8, 342, następny to 2341, następny to 888, 2 itd. To jest totalnie POJEBANE!!!! Niestety nie posiadłem jeszcze wiedzy na temat algorytmu, jakim ustala się tą numeracje…. Pierwszy raz w życiu spotkałem się z takim idiotyzmem.
Cadca - Słowacja 

Cadca - Słowacja
Z Čadca pojechaliśmy co Czech dokładniej do mojego Koffanego Ceskigo Tesina (45 minyt drogi)… Przynajmniej tutaj znam każdy zakamarek i wiem że mogę super odpocząć – czuję się jak u siebie… każdy rozumie co mówię z każdym Czechem mogę sobie porozmawiać a z Polską dzieli mnie tylko rzeczka górska. Zresztą… teraz to widać jak na dłoni, że Cieszyn i C. Tesin to jedno miasto. Szlabany otwarte… zero ruchu na granicy… piesi doprawiani na machnięcie ręki ( nie zdążysz nawet otworzyć dowodu osobistego – starego , lub wyciągnąć plastiku, a oni pokazują znak ręką „dalej” )

O 19 z Cieszyna wróciliśmy autobusem do domu.

Dziś przekroczyłem trzy granice:
Polsko – Słowacką
Słowacka – Czeską
Czesko – Polska
… i wszystkie tylko i wyłącznie na dowód osobisty w dodatku stary! Nie było żadnych problemów :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...